Vrosunk, a rmai kori Sopianae Kr. u. IV. szzadi keresztny temetjt az UNESCO Vilgrksgi Bizottsga 2000. decemberben az ausztrliai Cairns-ben tartott lsn felvette a Vilgrksgi listra s ezltal az egyetemes trtneti rtkkel br, az emberisg trtnelme szempontjbl kiemelkeden fontos kultrtrtneti kincsek kz sorolta.
A vilgrksgi Konvenci s a Vilgrksgi Bizottsg
Az UNESCO, az Egyeslt Nemzetek Nevelsgyi, Tudomnyos s Kulturlis Szervezete kezdemnyezsre jtt ltre a vilg kulturlis s termszeti rksgnek megvst clz egyezmny (Convention Concerning the Protection of the World's Cultural and National Heritage), azzal a cllal, hogy elsegtse - a vilgrksg definilsn keresztl - az emberisg kulturlis s termszeti rksgnek vdelmt. Ezt az egyezmnyt eddig kzel 160 orszg rta al, kztk Magyarorszg is.
Az Egyezmny meghatrozza a Vilgrksg Bizottsg (World Heritage Committee) szerept, feladatait s tevkenysgnek alapelveit. A bizottsg tagjai vente egyszer, ms-ms orszgban tancskoznak, legutbb, 2000 decemberben az ausztrliai Cairns vrosban tartottk 24. lsket. A tancskozsok clja, hogy dntsenek az elterjesztett helysznek felvtelrl s a mr listn szerepl, vdelemre szorul kulturlis s termszeti rtkekkel kapcsolatos teendkrl. A bizottsgi lsek kztti idszakban a Prizsban szkel UNESCO Vilgrksg Kzpont (UNESCO World Heritage Centre) ltja el az aktulis feladatokat.
A vilgrksgi listra a helyszneket (emlkeket, termszeti szpsgeket) az rintett tagorszg kormnya jelli, figyelembe vve az UNESCO ltal meghatrozott kritriumokat. A nevezsek elbrlsa szakmai s tudomnyos szempontok szerint, kt fggetlen tancsad testlet, az International Council of Monuments and Sites (ICOMOS), illetve a World Conservation Union (IUCN) vlemnye alapjn trtnik. Ahhoz, hogy egy adott kulturlis vagy termszeti rtk a vilgrksg rsze legyen, meg kell felelnie egy tudomnyos szempontok alapjn fellltott kritriumrendszernek, amelyet a Vilgrksgi Bizottsg idrl-idre fellvizsgl, s mdost. Az Egyezmny meghatrozza ezeket a kritriumokat, illetve rgzti a tagllamok ktelezettsgeit az j vilgrksgi helyek felterjesztsvel s megvsval kapcsolatban.
A vilgrksgi listra azok a kulturlis s termszeti rtkek kerlhetnek fel s vlhatnak ezltal legfltettebb kincseinkk, amelyek klns jelentsggel brnak az emberisg trtnete szempontjbl, amelyek kiemelked trtnelmi vagy kulturlis rtket kpviselnek s amelyek megvsa llamkzi egyttmkdst rdemel.
A felvtel kritriumai kulturlis emlkek esetben:
A vilgrksg rszv vlhatnak: 1. "memlkek: olyan ptmnyek, szobrok, festszeti alkotsok, rgszeti lelhelyek s emlkek, sziklba, kbe vsett feliratok, valaha emberi lakhelyl szolgl barlangok, barlanglaksok s ms olyan hasonl memlkek, melyek trtneti, mvszeti, vagy tudomnyos szempontbl kimagasl s egyetemes jelentsggel brnak; 2. pletcsoportok: olyan sszefgg pletegyttesek vagy egymstl klnll pletek csoportjai, melyek ptszeti rtkk, egysgessgk, vagy a ltkp kialaktsban jtszott meghatroz szerepk rvn trtneti, mvszeti, vagy tudomnyos szempontbl kimagasl s egyetemes rtket kpviselnek; 3. kulturlis helysznek: olyan, az ember, vagy az ember s a termszet ltal egyttesen kialaktott emlkek s terletek, belertve rgszeti lelhelyeket is, melyek trtneti, eszttikai, nprajzi vagy antropolgiai szempontbl egyetemes jelentsggel brnak."
A felvtel kritriumai termszeti helysznek esetben:
A vilgrksgi listra kerlhetnek: 1. "olyan fizikai s biolgiai formcikat vagy formci-csoportokat magban foglal termszeti kpzdmnyek, melyek eszttikai, illetve tudomnyos szempontbl kimagasl s egyetemes rtket kpviselnek; 2. olyan geolgiai s fiziogrfiai formcik s pontosan krlhatrolhat terletek, melyek veszlyeztetett, s a tudomny vagy a biolgiai rksg megrzse szempontjbl kiemelked s egyetemes rtk llat-, illetve nvnyfajok lettert kpezik; 3. olyan termszeti helyek vagy pontosan krlhatrolhat termszeti terletek, melyek a tudomny vagy a termszeti rksg megrzse szempontjbl, illetve klnleges termszeti szpsgk folytn kivteles s egyetemes rtket kpviselnek."
A 2000. decemberi adatok szerint eddig 122 orszg 690 termszeti s kulturlis emlke rdemelte ki a megtisztel "Vilgrksg rsze"cmet:529 kulturlis rtk, 138 termszeti ltvnyossg, valamint 23 mindkt kategriba besorolhat helyszn. A vilgrksgi lista venknt bvlhet, mert a konvencit alr orszgok vrl-vre jabb nevezetessgeket jellnek, amelyeket szpsgk, trtneti, kultrtrtneti fontossguk miatt mltnak tartanak arra, hogy a vilgrksg rszv vljanak.
Elszr 1978-ban kerltek a listra memlkek s termszeti kincsek. Az elsk kztt volt a kanadai Nahanni Nemzeti Park, az aacheni katedrlis s a Yellowstone Nemzeti Park (Colorado, USA). Krakk kzpontja is ekkor vlt a vilgrksg rszv.
A magyarorszgi helysznek kzl 1987-ben a Budai vr s Hollk falu lett a vilgrksg rsze, majd 1995-ben a Hortobgyi Nemzeti Parkkal s a Szlovk Kztrsasggal egytt nevezett Aggteleki barlanggal, 1996-ban a pannonhalmi Bencs Aptsggal s termszeti krnyezetvel bvlt a magyarorszgi helysznek sora. 2000-ben a sopianaei temet rdemelte ki a vilgrksg rsze megtisztel cmet. A mr 1995 ta a listn szerepl Aggteleki barlangrendszer a Szlovkival kzsen nevezett Szlovk karszttal egszlt ki ugyanebben az vben. Sopianae keresztny temetje az UNESCO dntsnek ksznheten olyan memlkekkel, kulturlis kincsekkel kerlt egy sorba, amelyek az emberisg trtnetnek egy-egy fontos llomst jelentik, amelyek szerepelnek a trtnelemknyvek lapjain s amelyek megrzse mindannyiunk clja s ktelessge. A feladatok s a felelssg is megsokszorozdott a vilgrksg rsze cm elnyersvel, hiszen ez az elismers rirnytja a figyelmet vrosunkra. Pcs trtnelmi belvrosnak keresztny emlkeire, mint az egyetemes kultrtrtnet kiemelt rtkeire tekint mostantl a vilg.
Az keresztny temet
Pcs a magyar mediterrneum legdlebbi vrosa 2000 ves trtnelemmel bszklkedhet. A vros terlete a rmai kor ta folyamatosan lakott s a korbban itt l npek, egymst kvet, vagy ppen egyms mellett l kultrk kiemelked jelentsg emlkanyagot hagyomnyoztak rnk. Ezek kztt klns helyet foglal el - egyetemes jelentsgnl fogva - az keresztny, Kr. u. IV. szzadi emlkanyag, amely a mai belvros szaknyugati rszn a katedrlis krnykn - tvszelve a npvndorlskor viharait s a kzpkor olykor nyugodt, olykor vszterhes vszzadait - maradt fenn.
Pcs eldjnek, a Rmai Birodalom Sopianae vrosnak, IV. szzadi keresztny kzssge jelents szm srptmnyt, kpolnt, srkamrt, ptett srokat, mauzleumokat emelt egykori temetjben. Az keresztny temeti pletegyttes nagysga s gazdagsga a legjelentsebb az Olaszorszgon kvli nekropoliszok emlkanyagban. Az ptmnyek figurlis s ornamentlis falfestse csak a Rma vrosi katakombafestszethez hasonlthat. A srkamrk falain az keresztny szimblumok (Krisztus monogram, galamb, a kors s a pohr) mellett bibliai jelenetek lthatk: Pter s Pl apostolok, dm s va, Dniel prfta az oroszlnok barlangjban, Hromkirlyok, Jns jelenete, Mria s a gyermek Jzus. A sopianaei temetpletek kztt ktszinteseket is tallunk, amelyeket ketts feladat elltsra emeltek: egyszerre voltak temetkezsi helyek, srkamrk s szertartsok cljra szolgl kpolnk. A sopianaei temet terletn eddig feltrt srkamrk, kpolnk, mauzoleum olyan egyttest alkotnak teht, amely egyedi ptszeti megjelense s ugyancsak egyedi, bibliai gykerekbl tpllkoz falfestszete ltal tanskodik egy napjainkig l kultrrl s civilizcirl, az Eurpa trtnett meghatroz keresztnysg megjelensnek legkorbbi tanit lthatjuk bennk. A vilgrksgi listra kerlt emlkanyag olyan eszmkhez ktdik, amelynek trtnelmi jelentsge kiemelkeden fontos. A viszonylag kis terleten feltrt, dokumentlt s nagyrszt a mai napig is megtekinthet kismret, rszben fld alatti, rszben fld felsznn plt keresztny ptmnyek memlkegyttese a ksrmai temet hangulatt idzi az pletekbe belp ltogat szmra. A falkpeken keresztl kzel kerlhetnk a ks rmai kori ember lelkivilghoz s megbizonyosodhat arrl, hogy a keresztnysg elterjedsvel, ltalnoss vlsval az j valls milyen pratlan mvszeti alkotsokat eredmnyezett. Az keresztny emlkcsoport klnleges, egyedi bizonytkt jelenti egy sajtos trtnelmi kontinuitsnak, amely tvel a Kr. u. IV. szzadtl a npvndorlskor mozgalmas vszzadain keresztl egszen a magyar honfoglalsig. Pcs, a rmai kor ta folyamatos keresztny kegyhely - mint ez a pspksg megalaptsban is kifejezdik - szorosan kapcsoldik a keresztny gondolatisghoz s az llamalaptshoz. Ez a memlki egyttes a Bazilikval, a Pspki Palotval, s a Kptalani Levltrral, a kzpkori egyetem romjaival s a Dmmzeummal kiegszlve s begyazdva a tr vszzados gesztenyefs hangulatba tvezet napjainkba, bizonytvn a rmai kortl folyamatos kontinuitst, a keresztny hagyomnyok megrzst s trktst. 1782-ben bukkant el az els keresztny emlk, a Pter-Pl srkamra, 2000-ben kezddtt el a legjabb lelet, az alaprajzilag egyedlll nyolcszg srkamra feltrsa. A kzben eltelt 218 v alatt 16 srkamrt, tbb szz srt s az azokban eltemetett tbb ezer ksrmai trgyat hozott felsznre a rgsz sja. A kutatsok folytatsa, a feltrt memlkek megmentse, megrzse s rekonstrukcija s bemutatsa mindannyiunk feladata annak rdekben, hogy az utkorra is rhagyomnyozhassuk rkl kapott rtkeinket. |